Bu ayki yazımda biraz bilişim girişimciliğinden biraz da teknolojik gelişmelerden bahsedeceğim. Geçen ay ki yazımda arge faaliyetlerinin getirdiği kazanımlardan ve yazılım dünyasında arge yapmanın maliyetinin diğer sektörlere göre daha ucuz olduğundan bahsetmiştim. Burada ki ucuzdan kastım kesinlikle bedava veya çok az bir rakam değil. Gerçekten kaliteli ve işe yarar bir ürün çıkartmak her zaman bu kadar kolay olmayabiliyor. Öte yandan marketlerde bir uygulamanın tutması ise biraz da şans diyoruz. Aynı işi yapan en kaliteli programın her zaman en çok satın alınan veya indirilen uygulama olmayabiliyor.

Bilişim girişimciliğinde nasıl başarılı olabileceğinizi söyleyen onlarca yazı bulabilirsiniz. Ben biraz daha farklı olarak nasıl başarısız olabilirsiniz bunlara değinmek istiyorum. Öncelikle tamamen asosyal veya diyalog kurulması zor biri olmalısınız şirketinizin ilk görüşmelerinde karşınızdakiler ne dediğinizi anlayamaz. Bu sayede ne kadar iyi iş yaparsanız yapın söyledikleriniz karşınızdakini tatmin etmiyorsa yaptığınız işin anlamı kalmamakta. Unutmayın yazılımın hammaddesi insandır. Bu bağlamda iyi insan ilişkileriniz oldukça önemlidir. Ne olursa olsun müşteri ile diyaloğunuz gerek satış öncesi gerek satış sonra çok iyi olmalıdır.

Bir alıcı bulmadan birden fazla ürün için arge çalışması yapın. Bu ürünleri geliştirin sonra satış yapmaya çalışın. Bu sayede ürünlerinizi belki kimse almayacaktır veya ihtiyaç dahilinde değildir. Belki de ürün için biçtiğiniz fiyat piyasa şartlarında rekabet edemeyecek bir ölçüdedir. Sermayenizi bu ürünü geliştirmeye harcarsınız. Böylece, başarısız olarak şirketinizi de iflasa sürükleyebilirsiniz. Normal şartlar altında geliştirilecek ürün için Pazar araştırması yapılması ardından geliştirildiğinde satın alabilecek bir de müşteri bulmalısınız. Böylece hem rekabet edecek fiyatı belirler hem de müşterinin isteklerini alarak piyasada tutunabilecek bir ürün geliştirebilirsiniz.

Yazılımın hammaddesi insan demiştik, siz de bir birey olarak ilk gördüğünüz zorluklarda pes edin böylece firmanızı daha hızlı kapatabilirsiniz. Bir hikaye vardır; Güney Afrika’da Beyaz Kalem Madeni diye bilinen önemli bir altın madeninde ilk defa çalışan adam, 200 ayak derinliğe indiği halde altın bulamayınca madeni satıvermiş. Satın alan adam 12 ayak daha inince altın madenine kavuşmuş. Büyük bir hazine. İlki 12 ayakklık bir mesafe daha sabredemediğinden bu hazineden mahrum oldu. Eğer ilk zorluklarda pes etmeseydi bir müddet sonra başarılı olacaktı.

Ortaklarınızla, sözleşme yapmayın. Söz güvendir belki de ortaklarınızla yıllanmış arkadaşlarınız sözleşme güvensizlik sağlayacaktır. Arkadaşlığınızı zedelemeye gerek yok. Bu sayede ilk anlaşmazlık durumunda tüm ortaklar arkadaşınız olduğu için zıtlaşmalar yaşanacak bir müddet sonra çözülmeye gideceksiniz arkadaşlığınızın zedelenmemesini düşündünüz fakat şimdi arkadaşlığınız bitmek üzere. Eğer ortaklarla firma kuruluyorsa kullanılacak bilgisayardan en üst noktaya kadar aranızda bir sözleşme yapmanız hem arkadaşlığınız hem işiniz hem de geliştireceğiniz yazılım projelerinin başarısı için oldukça önemli yere sahip olacaktır.

Artık işinizin patronusunuz! Her sabah erken kalkıp işinize gitmenize gerek yok. Patron siz olduğunuza göre işinizi akşam evinizde de yapabilirsiniz. Yaptığınız iş yazılım veya bilişim sektöründeki herhangi bir iş akşam yapmanın ne zararı olabilir ki? Bu sayede işlerinizi sıkıştıracak ve projenin deadline süresi geldiğinde iş yetişmemiş olacak. Aynı zamanda sizi arayanlar ulaşamayacak. Bir söz vardır “Tekkeyi bekleyen çorbayı içer.”. Bunun için iş disiplininizi sağlamalı ve performansınızı maksimize etmelisiniz.

Unutmayın, bende bu aşamalardan geçtim saydıklarımın bir kısmını yaptım bir kısmını yapamadım bundan dolayı bilişim girişimciliğinde başarı oranım %50’ler de kaldı. Hayat kazandığınız tebrubelerle eş değerdedir. Şimdi bu tecrubelerle bilişim sektöründe kendi yolumu çizdim. Bilişim girimşimçilerle diğer girişimcilerin arasındaki fark, bilişim girişimcilerinin diğer sektörlerden daha fazla çalışması gerekliliğidir. 80’li yıllar hem CPM hem de MS-DOS adında iki disk tabanlı işletim sistemi vardı. Bunlardan başarıyı sağlayan Bill Gates oldu çünkü günde sadece uyku dahil 6 saat boş vakti vardı.

Bilişim sektöründeki kariyer planınızı başka yönlerde de çizebilir veya devam ettirebilirsiniz önemli olan bu çizgiyi çok büyük bir zaruriyet dışında bozmamanınızdır. Bir bilişim firmasında performanslı bir şekilde 5 sene çalışan kişi, ortalamının altında kendi firmasında çalışan kişiden daha fazla başarılı olmuş demektir.