Geçen ay ki yazımızda bilişim sektöründeki girişimcilikten bahsetmiştik. Bu ayki yazımızsa bilişim sektöründeki alanlardan bahsetmek olacaktır. Genelde tecrubelerimden ve iş hayatımda karşıma çıkan alanlardan bahsedeceğim. Bu alanlar Bilişim ile ilgili alanlardan mezun olan üniversite mezunları içinde bir seçim yapmak anlamına gelmektedir. Genellikle bu seçimler ya mezun olmadan ya da mezun olduktan sonraki 2 sene zarfında meydana gelmektedir.

Temelde seçimlerimizi Sistem, Yazılım olarak 2’ye ayırabiliriz. Sistem bölümünü seçenler sistemsel işlemlerle kendilerine IT sektöründe rahatlıkla iş bulabilirler. Bu alanı seçenler biraz daha şanslı olmaktadırlar. Genellikle Bilişim sektörü ile ilgili olmayan firmaların dahi geniş bir IT ekibi olmakta. İş bulmaları çok daha kolay olmaktadır. Sistem mühendisi veya sistem destek elemanları bu işlerinde Windows Server kurulum ve bakımları, sanallaştırma ve network konularında uzman olmaları beklenmektedir. Deneyimli bir sistem mühendisi her zaman işe yeni başlayanlardan çok daha fazla bilgi birikimine sahiptir.

Yazılım alanıysa çok fazla alt dala ayrılmaktadır. Bizzat işin içinde olan developer ve yazılım mühendisleri ve işin sadece analiz kısmında bulunan iş analistleri veya sistem analistleride bu kısma girebilir. Developerların alanlarıysa yazdıkları yazılım çeşitine göre ayrılmaktadır. Fakat bir developer iş yaşamının çeşitli zamanlarında kendi için alt dallara yatay geçiş yapabilmektedir. Herşey junior developer olarak başlar ve senior developer veya yazılım uzmanı olarak devam eder.

Tabiki yazılım danışmanlığına geçişde bu dönemlerde görülür. İyi bir yazılım danışmanı sektörde yıllarca tecrube kazanmış birinden oluşmalıdır. Yoksa 3-4 sene kod yazmış ardından danışmanlığa geçmiş birinden değil.

Size bu önbilgileri verdikten sonra developerlarında yazdıkları dile göre çeşitlikler gösterebileceğini söylemeliyim. Yıllarca java yazmış birisi java developer veya C# yazmış birisi .NET developer olarak anılmaktadır.

Yeni mezunlar genellikle sadece UI developer olarak iş yapmaktadırlar. Yani User Interface (Kullanıcı Arayüzü) bu kişiler tarafından kodlanmaktadır.  Kullanılacak grafikler ise grafiker tarafından bu kişilere verilmektedir. Şunu bilmenizi isterim User Interface özellik tasarımından kodlamasına kadar çok önem sarfedilmesi gereken bir konudur. Yaptığınız arkaplandaki işler ne kadar zor veya özgün işler olursa olsun ön planda bu işi iyi yansıtamıyorsanız hiç bir anlamı kalmayacaktır.

Şunu düşünün bir miktar yığılmış toprağı taşımaya karar verdiniz. Bunun için backend developerlar bize bir kürek ucu yaptı. Toprak bu kürek ucunun içine girmekte fakat bunu bir yere aktarmak yine de imkansız gözükmekte. Bunun için Kullanıcı arayüzü olarak kürek ucuna küreği taşıyabileceğimiz sapını ekledik. Bu sayede kullanıcıyla etkileşime geçen kısım kürek sapı olmaktadır. Artık kürek sapı ile birlikte küreğin ucu tam bir işlevsellik kazanmış ve toprak kullanıcı tarafından kolayca başka bir yere aktarılmaktadır. Sapsız kürekte, küreksiz sapta tek başına bir işe yaramaz. Kullanıcı arayüzü, kürek sapı ve işlevi gerçekleştiren kürek ucuda arka plandaki kodlardır.

Sektörde birde görünmeyen ve adı anılmayan çalışanlar vardır. Bunlar da IT support ekipleridir. Yazılımda veya sistemde bir sorun olduğunda ilgili uyarılar bu kişilerin önüne gelir. Çözebilecekleri birşeyse çözmeye çalışırlar yoksa yazılım ekibine veya sorunun oluştuğu ekibe bunları yönlendirirler.

Dikkat ettiyseniz aslında pozisyonlar çok geniş Türkiye’de yeni yeni gelişen Yazılım Test Mühendisleri’ni de en sona bırakmamın sebebi bundandı. Son senelerde Yazılım Test mühendisliği aranılır bir pozisyon oldu. Hatta firmalar sıfırdan insan yetiştirmek durumunda da kaldı. Şimdiler de deneyimli test mühendislerinin de iyi bir maaş aldığını söyleyebiliriz.

Temel olarak ana pozisyonları ve alanları böyle özetleyebiliriz. Bu sektörde çalışmayı niyetli kişilere tavsiyem sevdiği alanlarda kendilerine yer edinmelidir. Bilgisayarı çok sevebilirisiniz ama belkide sadece yazılım yazmak size keyif vermeyebilir. Onun için her alanı değerlendirip ona göre karar vermelisiniz. Şunu da unutmamalısınız eğer bir Bilgisayar Mühendisiyseniz bu alanların çoğuna aşina olmanız sizin ne kadar kaliteli bir mühendis olduğunuzu gösterecektir. Sonra uzmanlığınız bu kalitenizi arttıracaktır.